Yemek Takımı

Misafir İçin Yemek Takımı Seçerken Unutulmaması Gereken 6 Şey

Misafir yemek takımı modelleri, konuklarınızı ağırladığınız özel günlerde kullanabileceğiniz göz alıcı parçalardan oluşur. Modeller, günlük kullanılan çeşitlere nazaran daha gösterişli tarzı ile dikkat çeker. Kalabalık sofraların vazgeçilmezi olan ürünlerle siz de konuklarınızı özel hissettirebilirsiniz. Misafir yemek takımları arasında porselen, fine pearl, fine bone, stoneware gibi malzemelerden yapılmış modelleri bulabilir; tercihinize göre ürün seçimi yapabilirsiniz. Pek çok kişi misafir yemek takımı alırken model, renk ve parça sayısı gibi sorulara yanıt arar. 12 kişilik misafir yemek takımı nasıl olmalı sorusuna yanıt arayanların zevkine göre bu sorunun cevabı değişebilir. Ancak zamansız ve kullanışlı bir parça tercih etmek isteyenler sade, az detayı bulunan modellere yönelebilir. 

Misafirler İçin İdeal Yemek Takımı Özellikleri Nelerdir?

Misafirler için kullanılan yemek takımları, konuklarınıza verdiğiniz önemi ve özeni ifade eder.  Bu noktada pek çok kullanıcı misafir takımı gerekli mi sorusuna yanıt arayabilir. Sevdiklerinizi özenle hazırlanmış sofralarda ağırlamak istiyorsanız misafir için ayrı bir takım alabilirsiniz. Her zevke hitap eden ideal misafir yemek takımlarının özellikleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Misafirleriniz için yemek takımı seçerken modellerin parça sayısı oldukça önemli detaylardan biri. 12 kişilik yemek takımları; 53, 58, 59 ve 60 parçadan oluşur. Takımların içerisinde tabaklara ek olarak çorba tenceresi, peçetelik, tuzluk ve biberlik gibi parçalar bulunur. 
 • 12 kişilik yemek takımı modelleri kalabalık sofralar hazırlayanların hem şık hem donanımlı bir masa düzeni kurmalarını kolaylaştırır.
 • Yemek takımı çeşitleri, farklı desen ve renklere sahiptir. Beyaz, krem, gold gibi renklerde sunulan ürünler; kare veya yuvarlak şekillerde karşınıza çıkar. Yemek takımı ürünleri farklı malzemelerle kullanıcılara sunulur. Porselen, fine bone ve stoneware gibi malzemeler arasından kullanıcılar, tercihine göre seçim yapabilir.
 • Genel olarak yemek takımları bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olsa da bazı malzemeler daha hassas olduğu için misafir yemek takımını elde yıkamanız gerekebilir.
 • Mikrodalga içerisinde kullanılabileceğiniz yemek takımı modelleri, yemekleri hızlıca ısıtmanız açısından size açısından avantaj sağlar.
 • Set hâlinde satın alabileceğiniz modeller, birçok parçayı içerdiği için kullanım esnasında hem kolaylık hme şıklık sunar.

Yemek Takımı Seçerken Kaç Kişilik Tercih Edilmelidir?

Eviniz için yemek takımı satın alırken arkadaş çevrenizi ve misafir ağırlama sıklığınızı dikkate alabilirsiniz. Eğer 2-4 kişilik samimi bir arkadaş grubunuz varsa 6 kişilik yemek takımları sizin için yeterli olabilir. 6-8 kişilik grupları konuk ediyorsanız 12 kişilik yemek takımı seçebilirsiniz. Sık misafir ağırlamıyorsanız özel zamanlar için 4 kişilik yemek takımları tercih edebilir, özel günlerde misafirlerinize bu modellerde sunum yapabilirsiniz.

Farklı Yemek Takımı Malzemeleri ve Avantajları

Yemek takımı modelleri; porselen, stoneware, fine pearl ve fine bone gibi farklı malzemelere sahiptir. Kullanılan malzemelerin özellikleri ve avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Stoneware: Kil ve kuvars gibi malzemelerin karışımından oluşan stoneware, bir çeşit seramik türü. Diğer seramiklere göre daha sağlam olan malzeme; kırılma, çatlama ve çizilmeye dayanıklıdır. Yüksek ısıda kullanıma uygun olan stoneware ürünler, gözeneksiz yapısı sayesinde bulaşık makinesinde yıkanabilir.
 • Porselen: Yemek takımlarının vazgeçilmez malzemelerinden olan porselen, şık tasarımı ve sağlam yapısı ile öne çıkar. Mikrodalga fırına giren ve bulaşık makinesinde yıkanabilen porselenlerin kullanımı da oldukça kolaydır.
 • Fine Pearl: Doğal minerallerin karışımı ile oluşan fine pearl, kaliteli porselen yapısıyla dikkat çeker. Dayanıklılığı ve hafifliği ile beğeni toplayan bu modeller, yemeklerin daha leziz ve şık bir şekilde sunulmasına katkıda bulunur.
 • Fine Bone: Kemik porselen türlerinden biri olan fine bone, normal porselene kıyasla daha sağlam yapıya sahiptir. İnce yapısı ile öne çıkan bu ürünler, sofralara zarafet ve şıklık katar. Isı tutma özelliği olan bu malzeme, yemeklerin uzun süre ideal sıcaklıkta kalmasına da yardımcı olur.  

Misafirler İçin Şık ve Fonksiyonel Yemek Takımı Modelleri

Misafir yemek takımları; 4, 6 ve 12 kişilik seçenekleriyle karşınıza çıktığı için kullanım sıklığına göre sayı tercihi yapabilirsiniz. Farklı tasarımlar sunan misafir yemek takımı 12 kişilik çeşitlerini seçerek kalabalık misafirler için yatırım yapabilirsiniz. Farklı boyuttaki tabaklara ve kaselere sahip olan 4, 6 kişilik yemek takımlarını ise küçük arkadaş grupları için tercih edebilirsiniz. Gümüş ve altın tonda desenli süslemelerden oluşan klasik tabaklara ek olarak siyah, beyaz gibi kontrast renklerle dolu modern modelleri de seçebilirsiniz. Yuvarlak şekle sahip yemek takımı modellerini sade yemek sunumlarında kullanabilir, geometrik modelleri ise özel akşamlarda tercih edebilirsiniz. Dayanıklı ve kullanışlı yemek takımlarını uzun yıllar severek kullanabilir, konuklarınızı göz alıcı takımlarla ağırlayabilirsiniz.

Yemek Takımı Alırken Stil ve Dekorasyon Uyumu Nasıl Sağlanır?

Yemek takımı seçerken hem işlevsellik hem estetik detaylar oldukça önemlidir. Seçtiğiniz yemek takımının tarzınıza, sofra dekoruna ve mutfağınıza uygun olması için pek çok detaya dikkat etmeniz gerekir. Misafir yemek takımı önerisi arayanlar dekorasyona uygun seçim yapmak için evdeki hakim tarzı göz önüne alabilir. Özellikle modern ve minimal bir mutfak dekorasyonunuz varsa köşegen, kare ve yalın formdaki tasarımlarla sadeliğin zarafetini gözler önüne serebilirsiniz. Klasik mutfağınızda işlemeli, desenli ve gösterişli porselen yemek takımları ile konuklarınıza çok daha şık sofralar sunabilirsiniz. Yemek takımı desenlerini, mutfağınızla uyumlu tonlarda ve motiflerde seçerek görsel bütünlük yakalayabilirsiniz.

Dayanıklı ve Kaliteli Yemek Takımı Seçimi İçin İpuçları

Misafir yemek takımı seçiminde dayanıklılık ve kalite gibi unsurlar ön planda tutulmalıdır. Bu nedenle yemek takımı satın alırken bazı ipuçlarına dikkat etmek gerekir. 

 • Yemek takımı alırken malzeme kalitesini inceleyebilir; klasik seçimler için porselen ürünleri, zarif seçimler için sie fine pearl ve fine bone gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. 
 • Ürünleri, mikrodalgada kullanacaksanız malzeme yapısına dikkat etmeniz gerekir. Porselen ürünler mikrodalga fırınlarda kullanılabilirken, fine bone modeller mikrodalga fırınlar için uygun değildir. 
 • Porselenden yapılan kalın yemek takımları sağlamlık açısından daha avantajlı olabilir. Seçim yaparken daha kalın yemek takımlarına bakabilirsiniz. 
 • Model seçiminde sade çizgilerden oluşan ürünlere yönelerek zamansız bir yemek takımına sahip olabilirsiniz. 
 • Tanınmış ve güvenilir markaların kaliteli malzemeye sahip ürünlerini tercih ederek modelleri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Siz de Karaca koleksiyonlarında yer alan misafir yemek takımı modellerine göz atarak masanıza en uygun seçenekleri hemen satın alabilirsiniz.