sarap

Şarap Nasıl Açılır? Şarapla Ne Yenir?

Şarap Açmanın İncelikleri: Şarap Nasıl Açılır?

Şarap nasıl açılır sorusu içeceği sevenler tarafından sıklıkla merak edilir. Bunun için en pratik yöntemlerden biri tirbuşon kullanmaktır. Lezzetli bir tür seçtikten sonra evinizde ya da dışarıda tirbuşon bulamadığınız anlarda farklı yöntemler bulmanız gerekebilir. O hâlde pratik bir kılavuz niteliğinde olan bu yazıyı inceleyerek şarap içme keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Şarap, tarih boyunca sofraların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Hem özel günlerde hem de sıradan akşam yemeklerinde tercih edilebilen bu içecek, doğru bir şekilde açıldığında ve uygun yiyeceklerle eşleştirildiğinde deneyimden alınan keyfi iki katına çıkarır. Birçok kişi için şarap açmak ve uygun yemeklerle servis yapmak, başlı başına bir sanat olarak kabul edilir.

İçeceği doğru bir şekilde açmamak hem aromasını bozabilir hem de tüketim sırasında olumsuz bir deneyime neden olabilir. Aynı şekilde yanında sunulan yiyecekler de karakteristik özelliklerini tamamlamanızı sağlar. 

Şaraplar, çeşitli meyvelerden yapılabilir. Ancak en çok kullanılan meyve üzümdür. Vitis Vinifera olarak bilinen bu üzümler, şarap hâline getirildikten sonra havayla temasları durumunda çabucak bozulabilirler. Bu nedenle içecek, mantar tıpalarla korunan şişelerde saklanır. 

sarap7

Bu kapaklar hava geçirmeme özelliği ve elastik yapısı sayesinde lezzetin bozulmasının önüne geçer. Tirbuşon kullanmadan mantarı açmak zorlayıcı olabilir. Şarap nasıl açılır evde diye merak ediyorsanız yararlanabileceğiniz farklı metotlar vardır. Aşağıda bazı yöntemleri bulabilirsiniz.

 • İlk yöntem elbette tirbuşon kullanmaktır. Şarap açacağı nasıl kullanılır bilmiyorsanız tirbuşonun orta halkasını mantarın üzerine yerleştirerek mantarın içine doğru saat yönünde çevirmeniz yeterlidir. Metal spiralin keskin ucu mantarı deler. 

Elektrikli tirbuşon modellerinden Homend Wine Up 2201H Otomatik Şarap Açacağı ile daha kolay bir şekilde kapağı çıkarabilirsiniz. Tek bir tuşla saniyeler içinde işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Bir diğer yöntem olarak da şişeyi ya da mantarı kırmayacak sertlikte küt uçlu bir nesne kullanabilirsiniz. Bu nesneyle kapağı şişenin içine doğru ittirebilirsiniz.
 • Üçüncü yöntem ağzı tırtıklı olan ve mantarı kolayca delebilecek bıçak kullanmaktır. Bıçağı mantarın içine ileri geri yaparak soktuktan sonra yine saat yönünde yavaşça çevirerek çıkarabilirsiniz.
 • Farklı yöntemlerden biri de vida ve pense yardımıyla mantar çıkarmaktır. Spiral şekilde vidayı döndürerek mantarın içine sokun. Ardından kerpeten ya da pense yardımıyla kendinize doğru sağlı sollu çekmeye başlayın. Bu sayede mantar çıkacaktır.

Şarap açma işlemi, ilk bakışta basit gibi görünse de, dikkat ve özen gerektiren bir süreçtir. Açılışı sırasında hatalı bir yöntem kullanmak, içeceğin tadını olumsuz etkileyebilir. Yukarıdaki metotları kullanarak şişeyi kolayca açabilir, keyifli bir şekilde içmeye başlayabilirsiniz.

sarap2

Şarap Çeşitleri Nelerdir?

Şaraplar içecek kültüründe bir ata sayılabilecek kadar eski köklere dayanır. Güçlü bir tarihi olmasının yanı sıra özel günlerin de vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Pek çok çeşidi olan içeceği tüketeceğiniz günün anlamına veya damak zevkinize özel olarak seçmeniz mümkün.

Şarap çeşitleri, üzüm şırası ya da yaş üzümün kısmen veya tamamen fermantasyonuyla elde edilir. Teknik bakımdan her meyveyle yapılabilse de çoğunlukla üzüm kullanılır. İçecek, farklı türlere sahip olmakla birlikte her biri kıvamı ve lezzeti bakımında çeşitlilik gösterir. Hangi şarap daha iyi karar veremiyorsanız aşağıdaki çeşitlerle zevkinize uygun olanı bulabilirsiniz. Çeşitleri renk ve tat olmak üzere şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sek Şarap: Tamamen fermente edilmiştir. Şeker oranı %0 ila %0,4 arasında değiştiği için genellikle tatlı bir lezzet profiline sahip değildir. İçeriğinde daha az sorbik asit ve kükürt dioksit mevcuttur.
 • Dömisek Şarap: Çoğunlukla fermente edilir. Şeker oranı %0,5 ila 2 arasında hafif tatlılığa sahiptir. Sek şaraplara oranla daha fazla sorbik asit ve kükürt dioksit mevcuttur.
 • Tatlı Şarap: Alkol oranı ortalama %14 olan içecek diğer türlere göre tatlıdır.
 • Mistel Şarap: Üzüm şırasına alkol eklenerek fermente edilir. Mistel veya narince üzümlerinin %18 ila 22 oranında şekere sahip şıralarına distile alkol ilave edilerek oluşturulur. Alkol oranı %16 civarındadır.
 • Likör Şarap: Fermantasyon sırasında alkol, pekmez, karamel veya şeker katılarak elde edilir. Alkol oranı %15 ila 17 arasındadır.
 • Kırmızı Şarap: İçeceğin rengi, üzümün kabuğu ve suyunun belirli bir temas sürecinden sonra oluşur. Beyaz şaraba oranla daha buruk bir tada sahiptir. Bunun sebebi çekirdeğinden şaraba geçmiş olan tanen maddesidir. Alkol oranı %11 ila 13 arasında değişkenlik gösterir. 15-20 derece sıcaklığında da servis edilmelidir.
 • Beyaz Şarap: Beyaz üzüm şırası kullanılarak yapılır. Alkol oranı kırmızısıyla benzerdir. 5-10 derece sıcaklıkta servis edilmelidir.
 • Rose Şarap: Pembe üzüm şırasından ya da beyaz ve siyah üzümlerin bir arada işlenmesi ve fermente edilmesi sonucu oluşturulur. Alkol oranı kırmızı ve beyaz ile aynıdır. Maserasyon süreci içermekle birlikte süresi daha kısa tutulur.

Bu çeşitlilik, şarap dünyasının ne kadar zengin ve kapsamlı olduğunu gösterir. Renk, kalite ve tat profiline göre kendi içeceğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca yemek eşleştirmeniz ve içtiğiniz ortama göre de tercih yapabilirsiniz. Karaca şamdan seçenekleriyle masanızı güzelleştirerek deneyiminize zenginlik katabilirsiniz.

Özel günleriniz, romantik akşam yemekleriniz veya kutlamalarınız için içeceğin yanına mekânlarınızın atmosferini değiştirecek aksesuarlar eklemek iyi bir fikir olabilir. Karaca mumluk çeşitleriyle romantik veya konsept masalar oluşturabilir, unutulmaz bir akşam geçirebilirsiniz.

sarap3

Hangi Kadeh Hangi Şarap için Uygundur?

Şarabın tam anlamıyla tadını çıkarabilmek için önemli olan bir diğer faktör de kadeh tercihleridir. Bu sofra gereçleri deneyiminize ayrı bir tat ve hava katar. Dolayısıyla seçiminizi yaparken dikkatli olmak içeceğin keyfini daha iyi çıkarmanıza, tadını daha güzel almanıza imkân verir. Bu noktada hangi kadeh hangi şarap için uygundur sorusunun cevabını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kırmızı şaraplar için büyük kadehler kullanılmalıdır. Havanın içecekle temas etme yüzeyi artarak aromaları daha belirgin hâle getirir.
 • Beyaz ve Rose şaraplar için orta büyüklüğe sahip kadehler kullanılmalıdır. Bu şekilde taze meyve niteliğine sahip içecekler, ağza doğru toplanarak ısınma gerçekleştirmez.
 • Köpüren şaraplar için flüt kadehler kullanılmalıdır. Böylece köpüklerin etkisi artarak daha hoş bir tat sunar.
 • Fortifiye şaraplar içinse alkolden önce meyve nitelikleri ön plana çıkmalıdır. Bu sebeple küçük kadehler tercih edilmelidir. 

İdeal bir kadehin yarısı doldurulduğunda türüne göre yeterli miktarda içecek almalıdır. Bunun yanı sıra ayaklı, yuvarlak ve yukarıya doğru daralan bir formda olabilir. Böylece içeceğin özellikleri ve etkileri bakımında doğru tercihler yaparak deneyiminizi daha da özelleştirebilirsiniz. 

sarap4

Şarapla Ne Yenir?

İçeceğinizi doğru yemekle eşleştirmeniz hem yiyeceğin hem de şarabın lezzeti açısından önemli. Deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyarak özel günleriniz için daha keyifli bir atmosfer oluşturur. İçecek, yanında mezeler, yemekler, salatalar ve meyvelerle bir bütün hâlinde tüketilir. Şarapla ne yenir diye merak ediyorsanız yararlanabileceğiniz pek çok öneri vardır.

İçeceğin her türü her yemek çeşidiyle aynı oranda lezzet sunmaz. Bu nedenle tercih sırasında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunur. Yağ dengesi, yöresel tatlar ve acı tatlı uyumu şeklinde bunlar sıralanabilir. Şarap yanına ne gider diye merak ediyorsanız, sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kırmızı Şarapla Neler Yenir?

Kırmızı şarapla neler yenir sorusunun tartışmasız cevabı kırmızı ettir. İçeceğin yoğunluk oranına göre değişmekle birlikte en çok soslu et, köfte, antrikot ve biftek tarzı yiyeceklerle tüketilir. Ayrıca parmesan, beyaz peynir ya da eski kaşar da tercih edilebilir. Yanına yakışan tatlı ise şekeri az olan bitter çikolatadır.

Beyaz Şarapla Ne Yenir?

Beyaz şarap çoğunlukla soğuk bir şekilde tüketilir.  Yemek olarak ayrılmaz eşlikçisi ise deniz ürünleri ve ızgara tavuktur. Şekerli yiyeceklerle çok tercih edilmez. Aksine beyaz şarapla ne yenir sorusuna ekşi meyveler daha uyumlu bir yanıttır. Ek olarak Gouda veya kaşar peynirini de yanında tüketebilirsiniz. Karaca hazırlık gereçleri ile tüm malzemelerinizi kolayca hazırlayarak lezzetli akşam sofranızın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Rose Şarapla Ne Yenir?

Rose şarapla ne yenir sorusu içeceğin tutkunları tarafından merak edilen bir konudur. Bu çeşit, tıpkı beyaz gibi soğuk tüketilir. Yanında füme et, salam gibi ürünler; havuç ve benzeri sebzeler, salatalar, sebze püreleri tercih edilebilir. 

Her şarap için yağ dengesi, sıcaklık dengesi gibi faktörler önem arz eder. Bunları göz önünde bulundurarak içeceğinizi zevkle tüketebilirsiniz. Şarap neyle iyi gider sorusuna verilebilecek diğer seçeneklerse şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuruyemiş
 • Makarna
 • Kızarmış ekmek
 • Salata
 • Marmelat
 • Mezeler
 • Baharatlı gıdalar

Şarap tabağında neler olur sorusuna hızlıca cevap bulmak istiyorsanız bu durumda kurtarıcı olarak peynir çeşitlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kesme tahtası ile kolayca meyve, kuruyemiş ve peynir tabağı oluşturabilirsiniz. Bu yiyecekleri damak tadınıza uygun şekilde seçerek güzel bir sofra hazırlayabilirsiniz. Böylece içeceğin lezzetini, güzel bir atmosferle birleştirerek yanında tükettiğiniz gıdalar aracılığıyla keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

sarap5

Şık Şarap Masası Nasıl Kurulur?

Şarap, romantik gecelerin vazgeçilmez içeceğidir. Bu noktada sevdiklerinizle beraber özel bir gece tasarlamak tamamen sizin elinizdedir. Bunun için şık bir masa kurmak oldukça önemlidir. Peki, şarap masasında neler olur?

Masayı renklendirmek, sevdiklerinize özel hissettirmek için oldukça gerekli. Bunun için hoş bir atmosfer hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki ürünleri Karaca’da bulabilirsiniz:

 • Yemek Takımları: Masanızı hazırlarken kullandığınız yemek takımının kalitesi ve tasarımı önemlidir. Zerafet ve şıklığı yansıtan bir seçim, masanın genel estetiğini yükseltir.
 • Kadeh: İçeceğin türüne göre doğru kadehi seçmeniz gerekir. Ürünün şekli, boyutu ve tasarımı, içeceğin aromasını en iyi şekilde sunmanızı sağlar.
 • Sunum Tabakları: Atıştırmalıklarınızı servis ederken estetik sunum tabakları kullanmak, masanıza farklı bir dokunuş katar.
 • Peçete ve Peçete Halkaları: Masanızın düzenini korumak ve peçeteleri şık bir şekilde sunmak için önemlidir. Metal, ahşap veya seramik gibi malzemelerden yapılmış peçetelikler tercih edebilirsiniz.
 • Masa Örtüsü: Masanızın temelini oluşturan örtü, tüm sunumunuzu bir araya getirir. Kaliteli ve leke tutmayan bir ürün, sofranızın hem şıklığını hem de işlevselliğini arttırır. Karaca ev tekstili ürünleri arasında, masanızın görüntüsünü özelleştirmenizi sağlayacak seçenekleri bulabilirsiniz.
 • Sofra Aksesuarları: Mumluklar ve dekoratif tabaklar gibi sofra aksesuarları, masanıza estetik katar.
 • Sofra Servis Ürünleri: Baharat takımı, tepsi ve çerezlik gibi servis ürünleri ile dilediğiniz görünümü yakalayabilirsiniz.
 • Sunum Ürünleri: İçecekle sunacağınız peynir, ekmek ve diğer yiyecekler için kaliteli sunum araçları kullanarak masanızı zenginleştirebilirsiniz.

Bu ürünler şık bir yemek masası için kullanılabilecek nesnelerdir. Çeşitli aksesuarlarla sofranızı istediğiniz şekilde kurabilir ve sevdiklerinizle özel anların keyfini çıkarabilirsiniz. Karaca sofra grubu kategorisinde ihtiyaçlarınıza yanıt veren pek çok ürün mevcuttur. Kalabalık misafir grupları içinse 12 kişilik yemek takımları ile beklentileri karşılayan bir sunum yapabilirsiniz.

sarap6

Şarap Saklama Önerileri

Şaraplar, tüm lezzetlerinin yanı sıra mantarının açılmadığı durumlarda uzun süre saklama ömrüne sahiptir. Yıllanmış şarap ifadesini daha önce duymuş olabilirsiniz. Geleneksel skalada eski şarapların büyük bir kısmı yıllanabilir. Genç şarapların çoğunlukla tüketim süresi 1 yıl kadardır.

İçeceğin saklanmasındaki en temel unsur, içeriğindeki kimyasalların reaksiyon geçiriyor olmasıdır. Böylece meyve lezzetleri daha fazla gelişir, kompleks tatlara sahip olur. Kırmızı şaraplarda renk açılır, taneler yumuşar ve çeşitli aromalar gelişir. Beyazların ise rengi koyulaşır, şekeri azalır, daha yoğun bir hâle bürünür. Bu noktada içecekleri uygun oda sıcaklıklarında ve uyumlu koşullarda saklamak oldukça önem taşır.

Şarap nerede saklanır sorusunun net bir cevabı yoktur. Gerekli şartları sağlayan her alanda muhafaza edilebilir. Bu unsurlar, ortalama 10-15 derece sabit sıcaklık, ışıksız bir ortam, nemsiz hava ve şarabın yatık pozisyonda muhafaza edilmesi şeklindedir. Bu uygulamalar sonucunda içeceğinizi rahat bir şekilde saklayabilir, yıllanarak daha keyif verici bir hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.

Şaraplar hassas ve çabuk reaksiyona girebilen içeceklerdir. Dolayısıyla içeceği açıp kadehlere doldurduğunuzda zaman kaybetmeden şişenin havayla temasını kesmeniz gerekir. Açılan şarap nasıl saklanır diyorsanız öncelikle içeceğin hava almasını önleyecek şekilde mantarı kapatmalısınız. Ardından 2-3 gün içinde tüketmeye özen gösterebilirsiniz.