buzdolabi temizligi

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolaplarında zamanla oluşabilen kokular, birçok insanın başına gelebilecek can sıkıcı bir durumdur. Gıdaların tazeliğini kaybetmesi, dökülen sıvıların temizlenmemesi veya kapalı kaplarda saklanmayan yiyecekler, cihazın içerisinde koku oluşmasının ana nedenleri arasında. Peki buzdolabı kokusu nasıl giderilir?

Mutfakta sürekli kullandığınız ve gıdalarınızın taze kalmasını sağlayan cihazınızın koku yapması istenmeyen bir olaydır. Bu tür bir sorun, yiyeceklerinizin tadının da bozulmasına neden olur. Koku oluşumu ile mücadele etmek için neler yapabileceğiniz hakkında bu yazıyı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Buzdolabı Kokusu Neden Olur?

Buzdolabı kokusu neden olur sorusunun birden fazla yanıtı olabilir. Farklı gıda gruplarını sakladığınız cihazınızda bazı depolama hataları veya bir süre temizlik yapmamanız bu soruna neden olabilir. Genel olarak koku kaynakları arasında şunları saymak mümkün:

 • Bozulmaya başlayan ürünler, kötü kokuların kaynağı olarak ilk akla gelen sebeptir. Özellikle balık, et ve süt ürünleri hızla bozulabilen ve bu tür sorunlar yaratabilen gıdalar arasındadır.
 • Kapalı olmayan yemek kapları kullanılması da buzdolabı kokusu giderme için yöntemler aramanıza neden olabilir. Hızlı bozulabilecek yiyeceklerinizi Karaca’da bulunan saklama kabı gibi ürünlerde muhafaza ederek daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Nem ve rutubet gibi problemler, cihazınızda koku oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle dolabınızı düzenli olarak temizlediğinizden emin olmanız gerekir.

Cihazınızdaki kötü kokular hem yiyeceklerin kalitesini etkiler hem de mutfağınızın atmosferine zarar verir. Bu nedenle durumun kaynağını vakit kaybetmeden araştırmanız ve buzdolabında koku giderme için gerekli müdahaleleri yapmanız gerekir. Düzenli temizlik yaparak ve gıdaları kavanoz gibi hava almayan kaplarda doğru bir şekilde saklayarak bu tür problemlerin önüne geçmeniz mümkün.

buzdolabi temizligi2

Buzdolabı Kokusunu Önlemek için Neler Yapılabilir?

Buzdolabı kokusu nasıl gider sorusu, bu problemle karşılaşan pek çok kişinin merak ettiği bir konu. Bunun için uygulayabileceğiniz basit ve etkili birçok yöntem mevcuttur. Böylece dolaplarınızda daha hijyenik ve sağlıklı bir ortam sağlayabilirsiniz. Buzdolabı kokusunu ne giderir diye düşünüyorsanız deneyebileceğiniz uygulamalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Buzdolabınızı ayda en az bir kere olmak üzere düzenli aralıklarla temizlemek, çeşitli kokuların oluşmasını önler. Temizlik sırasında cihazın iç yüzeylerini sirkeli ya da karbonatlı su ve bezle silebilirsiniz.
 • Et, balık ve süt ürünleri gibi hızla bozulabilen yiyecekleri hava almayan kaplarda saklayın. 
 • Kahvaltılık ürünleriniz için kapaklı tekli kahvaltılık çeşitlerini kullanarak aynı zamanda dolabınızda yerden tasarruf da sağlayabilirsiniz.
 • İçeceklerinizin kokuya neden olmaması için suluklar ve mataralar iyi bir seçim olabilir. Böylece tazeliklerini de koruyabilirsiniz.
 • Buzdolabı kokusunu ne alır diye düşünüyorsanız denemeniz gereken ürünlerden biri karbonattır. Cihazınızın içine bir kâse karbonat koyarak kötü kokuların emilmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Dolabın sıcaklık ayarlarını doğru seviyede tutmanız yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar ve böylece koku oluşumunu engeller.
 • Yarım kesilmiş bir limonu raflara yerleştirerek cihazın ferah bir kokuya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı içi kokusu nasıl giderilir sorusuna bu tür yöntemlerle yanıt vermek mümkün. Buna benzer yöntemleri kullanarak da buzdolabınızın koku probleminin önüne geçebilirsiniz.

buzdolabi temizligi3

Buzdolabı Et Kokusu Nasıl Giderilir?

Et, yanlış saklandığında cihazdan çıkması zor olabilecek bir koku oluşturabilir. Kullanıcıların çoğu buzdolabı içi kokusu nasıl gider sorusuna bu sebeple yanıt arar. Et kokusunun önüne geçmek için karbonat gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. 

Bu tür sorunların önüne geçmek için Karaca’da bulunan çeşitli mutfak gereçlerini kullanarak eti doğru koşullarda sakladığınızdan emin olmalısınız. Bunun için hava almayan kaplar veya streç filmlerden yararlanabilirsiniz.

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı temizliği, cihazınızdaki gıdaların tazeliğini korumak, kötü kokuları engellemek ve genel hijyen koşullarını yüksek tutmak için önemli görülür. Doğru temizlik yöntemleriyle dolabınızı hem daha sağlıklı hem de daha düzenli bir hâle getirebilirsiniz. Peki, buzdolabı temizliği nasıl yapılır? Bunun için uygulamanız gereken temel adımlar:

• Temizlik yapmadan önce buzdolabınızdaki tüm gıdaları çıkarın. Bu sırada bozulabilecek gıdaları termos veya soğutucu içinde saklamanız önerilir.
• Buzdolabının raf ve çekmecelerini çıkararak ayrı ayrı temizleyin.
• Uygun temizlik ürünleri veya beyaz sirkeli su karışımıyla cihazınızı silin. Bir dezenfektan olan bu karışım, gerek buzdolabınız gerekse tabak, kaşık gibi sofra grubu ürünleriniz için oldukça hijyenik bir çözümdür.
• Cihazın kapı contalarına dolabilecek kir ve kalıntıları temizlemeyi de unutmayın.
• Dolabı temizledikten sonra tüm yüzeylerini kurulayın.

Tüm işlemlerin ardından ürünlerinizi yerleştirerek kullanıma devam edebilirsiniz. Uyguladığınız bu adımlar sayesinde buzdolabınızda daha sağlıklı bir kullanım alanı yaratmış olursunuz.

buzdolabi temizligi4

Buzdolabı Kokusu Giderici Doğal Çözüm Yöntemleri

Buzdolabı kokusunu gidermek için kimyasal temizleyicilere başvurmak yerine evde bulunan malzemelerle etkili sonuçlar alabilirsiniz. Hızlı bir temizlik için yararlanabileceğiniz buzdolabı kokusu giderici doğal çözüm yöntemleri:

 • Karbonat, kötü kokuların doğal çözümleri arasında yer alır. Bir kâseye karbonat döküp buzdolabının bir köşesine koyarak kötü kokuları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Bir pamuk pedine birkaç damla vanilya özütü damlatmak da ideal bir çözümdür.
 • Taze kahve çekirdekleri veya öğütülmüş kahve de kötü kokuları emmek için oldukça etkilidir.
 • Yarım bardak suyla elma sirkesini karıştırarak cihazın içerisinde birkaç saat bırakabilirsiniz.
 • Dolap içerisine taze portakal veya limon kabuklarını koyarak hoş bir koku elde edebilirsiniz.

Bu tür sorunları doğal yöntemlerle gidermek, sağlık ve çevre için de güvenli bir seçimdir. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak hem cihazınızın içini tazeleyebilir hem de gıdalarınızı kimyasallardan uzak tutabilirsiniz.

buzdolabi temizligi5