Filtre ve Kahve Makinesi Arasındaki Farklar

Filtre ve Kahve Makinesi Arasındaki Farklar: Hangisi Size Göre?

Yorucu bir günle vedalaşmanın ya da tempolu bir mesaiye ara vermenin en güzel yollarından biri bir fincan kahveden geçer. Bazen keyifli bazen hararetli geçen sohbetlerin en iyi eşlikçisi de pek çok kişiye göre yine kahvedir. Anneniz de sizinle aynı fikirdeyse ona bu Anneler Günü’nde yoğun aromalı, mis kokulu bir kahve hazırlayarak mutlu anlarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz. Peki; filtre kahve mi, Türk kahvesi mi? Hangisinin size göre olduğuna hala karar veremediyseniz sunacağımız küçük ipuçlarıyla cevaba bir adım daha yaklaşabilirsiniz. 

Filtre Kahve Makinesi Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Filtre ve Kahve Makinesi Arasındaki Farklar

Filtre kahve makinesi; su haznesi, filtreleme bölümü, ısıtma elemanı ile sürahi ya da fincandan oluşan bir küçük ev aletidir. Yalnızca öğütülmüş kahve çekirdekleri ve sıcak su kullanarak lezzetli bir filtre kahve hazırlayabilirsiniz. Peki, bu pratik makine nasıl çalışır? Filtre kahve makinesi, ısıttığı suyu filtre kahve üzerine döker. Filtreleme bölümü ile sıcak suyu öğütülmüş kahve çekirdekleri içerisinden geçirip kahve aromasını ve yağını alarak özünü çıkarır ve sürahiye doldurur. Size ise enfes filtre kahvenizi afiyetle yudumlamak kalır.

Kahve Makinesi Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? 

Pek çok çeşidi bulunan kahve makineleri, canınızın istediği her an hızlı ve pratik bir şekilde lezzetli kahveler hazırlamanıza imkan tanır. Peki, belli başlı kahve makinesi çeşitleri ve özellikleri nelerdir? 

  • Espresso makinesi: Espresso makinesi buhar ve yüksek basınçla çalışır, sert içimli kahveler hazırlamaya yarar. Filtre kahveden daha yoğun bir aromaya sahip olan espresso makinesi ile latte, capuccino da hazırlanabilir. Pompalı modellerinin yanı sıra kapsül sistemi bulunan çeşitler de mevcuttur.
  • Türk kahve makinesi: Son derece pratik bir kullanıma sahip olan Türk kahve makinesine öğütülmüş kahve ile suyu ilave ederek dakikalar içerisinde bol köpüklü ve aromatik bir Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz. Üstelik ikili Türk kahve makinesi ile kalabalık ortamlarda herkese yetecek miktarda sunumlar yapabilirsiniz.
  • Drip kahve (Filtre kahve) makinesi: Sabit ya da değiştirebilir kağıttan yapılmış filtreye sahip olan bu makineler, suyu öğütülmüş kahvenin bulunduğu bölmeden geçirerek bir fincana ya da sürahiye aktarır. Suyun önceden ısıtılmasına ve kaynatılmasına gerek kalmaz. Kahve hazır olduktan sonra makine içerisinde bir süre daha sıcacık kalır.
  • French Press kahve makinesi: Manuel olan French Press’i kullanırken yapmanız gereken tek şey, kahve çekirdeklerini sıcak suyla buluşturup filtreyi bastırmak! Birkaç dakikalık demlenme süresini bekledikten sonra yoğun kahve aroması ve kahve yağı içeren zengin aromalı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. 
  • Nescafe kahve makinesi: Bu makineler ile ev ortamında kendinize pratik ve lezzetli bir Nescafe hazırlayabilirsiniz. Minimal ve şık tasarımları sayesinde mutfak tezgahı üzerinde kullanabilirsiniz. Makinenin modeline göre filtre kahve, capuccino, espresso, caffe crema ve latte de hazırlayabilirsiniz.

Filtre Kahve mi Yoksa Kahve Makinesi mi Tercih Edilmeli? 

Filtre kahve de Türk kahvesi de tat ve aroma bakımından ayrı özelliklere sahiptir. Bu nedenle filtre ve Türk kahve makinesi arasında seçim yaparken kişisel zevklerinizi ve damak tadınızı temel alabilirsiniz. Kıvamı, görünümü ve aromasıyla her iki kahve çeşidi de farklı zevklere hitap eder. Siz de seçiminizi yaparak kahvenin vazgeçilmez eşlikçisi olan hoş sohbetlerinizle keyif dolu anlarınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi ve Kahve Makinesi Arasındaki Fiyat Farkları

Filtre ve Türk kahve makinesi farklı fiyatlarla kullanıcılara sunulabilir. Filtre kahve makinesi fiyatları; filtre tipi, hazırlanabilen kahve çeşidi sayısına göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte tek ya da çoklu sunum avantajına sahip olan filtre makineleri arasında da fiyatlarda farklılık gözlenir. Türk kahvesi makinesi fiyatlarında ise fincan sayısı, uyarı sistemi ve teknik özellikler etkili olur. Filtre ve Türk kahve makinesi tavsiyelerine, tercihlerinize, makinelerin teknik özelliklerine ve fiyatlarına göre bir seçim yapabilirsiniz.

Lezzet ve Aroma Açısından Farklar Nelerdir? 

Filtre Türk kahve makinesi lezzet ve aroma açısından farklı kahveler hazırlamanızı sağlar. Filtre kahve makinesinde yapacağınız kahve, yumuşak ve hafif tadı ile öne çıkar. Filtre kahve uzun süre demlenerek hazırlanır, özel filtresinden ince bir şekilde süzülerek içime hazır hale gelir. Bu yöntem ile kahve daha az oranda asit içerir ve daha az yağlı olur. Türk kahvesi ise yoğun aroması, köpük katmanı ve etkileyici kokusu ile dikkat çeker. Tadı, filtre kahveye nazaran çok daha baskındır. Bununla birlikte içeriğinde bulunan telve kıvamının da yoğun olmasında etkili olur. Türk kahvesi öğütülmüş kahve çekirdeklerinin suyla buluşturulup belirli bir süre kaynatılması sonucu elde edilir. Bu nedenle daha aromatik bir tada sahiptir. Filtre kahve ise demleme süresi ve ince filtreleme yöntemi ile Türk kahvesinden ayrılır. Daha hafif tadı ve ince kıvamlı bir görünümü vardır.

Filtre Kahve Makinesi ve Kahve Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız kahvenin her defasında aynı lezzet ve kokuya sahip olmasını istiyorsanız filtre ve Türk kahvesi makinelerinizi belirli aralıklarla düzenli şekilde temizlemeniz ve bakımlarını yapmanız gerekir. Filtre ve Türk kahvesi makinesi temizliği için öncelikle cihazın elektrikle bağlantısını kesmelisiniz. Daha sonra cihazın yüzeyini temiz, nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Makineye ait cezveleri, sıcak su ve uygun bir temizlik deterjanı ile yıkayarak durulayabilirsiniz. Kireçlenmeyi önlemek için sirke kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ürünlerin bakım ve temizlik yönergelerini gözden geçirmeniz oldukça önemlidir. Su haznesi mevcutsa hazneyi devamlı olarak boşaltmalı ve suyla durulamalısınız. Son olarak tüm parçaları havadar bir alanda kurutarak tekrar kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. 

Filtre kahve makinesi temizliği için de benzer adımları takip edebilirsiniz. Çıkarılabilen parçaları alarak hafif deterjanlı sıcak suda yıkayıp durulayabilirsiniz. Parçalar bulaşık makinesinde yıkanmaya uygunsa makinede de temizleyebilirsiniz. Bunun için ürünün kullanım talimatına göz atabilirsiniz. Cihazın kurumasını sağlayarak bir sonraki kullanım için parçaları yerine yerleştirebilirsiniz. Siz de damak tadınıza ve bütçenize hitap eden Karaca filtre ve Türk kahvesi makinesi çeşitleri arasından dilediğinizi tercih ederek Anneler Günü’nü hoş bir sürprizle taçlandırabilirsiniz.