elmasirkesi3

Ev Yapımı Lezzet: Kolay Elma Sirkesi Tarifi

Elma sirkesi, evlerde sıklıkla ihtiyaç duyulan bir fermantasyon ürünü. Mayalama yoluyla elde edilen bu doğal lezzet, pek çok tarifte kendine yer buluyor. Elma sirkesi, soslara ve salatalara karakteristik bir lezzet katıyor. Orijinal tatlardan hoşlananlar için bu lezzetli aroma iyi bir yemek eşlikçisi haline geliyor. Elma sirkesi yapımı düşük maliyetli ve basit bir süreç. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ürünü, önerilen püf noktalarına uyarak evlerinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Doğal bir şekilde hazırlayabileceğiniz elma sirkesi tarifi için yazıyı okumaya devam edin!

elmasirkesi6

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Doğal ürünlerle beslenmek isteyen kişiler, evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor. Düşünülenin aksine sirke hazırlama süreci pek de zor değil. Sirke için kullanılacak olan elmaların çok iyi bir şekilde yıkanması gerekiyor. Fermente sürecinin başarıyla gerçekleşmesi açısından genellikle elmaların kabukları ve çekirdekleri ile birlikte kullanılması öneriliyor. Mayayla etkileşimlerini hızlandırmak için elmaları 2-3 cm büyüklüğünde bölebilirsiniz. Sirkeye ekstra aroma katmak için farklı meyveler bir arada tercih edilebiliyor. Elmaların tadı yetersiz geldiği durumda şeker oranını artırmak için bal kullanabilirsiniz. 
Fermantasyon işlemi için oda sıcaklığında bir yer tercih edilmeli. Üzeri bir tülbent veya bez ile kapatılan kavanoz, güneş ışığı almayan bir ortamda dinlenmeye bırakılmalı. Elma sirkesi kaç günde olur sorusunun cevabı, çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Ortam sıcaklığı, hazırlama yöntemi ve sirkenin miktarına göre işlemin tamamlanma süresi değişiyor. Genellikle birkaç hafta içerisinde fermantasyon işlemi gerçekleşmeye başlıyor. Hazırladığınız elma sirkesini steril bir ortamda muhafaza ederek istenmeyen bakteri ve küf oluşumu probleminin önüne geçebilirsiniz.

elmasirkesi1

Ev Yapımı Lezzet: Kolay Elma Sirkesi Tarifi

Karakteristik bir lezzete sahip olan organik elma sirkesi evde kolayca bulunabilen malzemelerden elde ediliyor. Düşük maliyetle ev yapımı sirke hazırlamak isteyen kişiler için elma iyi bir seçenek oluyor.
Hazırlama Süresi 40 dakika
Toplam Süre 40 dakika
Kategori Sos
Porsiyon 6 kişi
Kalori 1 kcal

Ev Yapımı Lezzet: Kolay Elma Sirkesi Tarifi Yaparken Kullanabileceğiniz Ev Aletleri

Ev Yapımı Lezzet: Kolay Elma Sirkesi Tarifi Malzemeleri
  

 • 2.5 kg taze elma
 • 3.5 L su
 • 10 g dövülmüş kaya tuzu
 • 20 g nohut (buğday ya da ekmek)
 • 40 g toz şeker

Ev Yapımı Lezzet: Kolay Elma Sirkesi Tarifi Nasıl Yapılır
 

 • Öncelikle elmaları çok iyi bir şekilde yıkayın ve parçalara bölün.
 • Elmaların kabuk ve çekirdeklerini ayırmayın. Ardından bir kavanozun içerisine koyun.
 • Kavanozun içerisine temiz içme suyu koyun. Elmaların üzerini geçmesine dikkat edin. Dilerseniz bu suyun içerisine bir parça ekmek, buğday ya da nohut ekleyebilirsiniz.
 • Pamuklu bir tülbent ile kavanozun kapatın. Hava aldığından emin olun. Ardından ip ya da lastik kullanarak sabitleyin. Serin ve karanlık bir ortamda birkaç hafta muhafaza edin.
 • İlk günlerde düzenli olarak daha sonra ise haftada bir kez karıştırın. Bu noktada tahta kaşık kullanın. Bu karıştırma işlemini, elmalar kavanozun dibine çökene kadar devam ettirin.
 • Zamanla kavanozun üzerinde oluşan küfe benzer tabakayı temizlemeyin.
 • Elmaların dibe çöktüğünü gördükten sonra 1 hafta daha fermente işlemini devam ettirin. Daha sonra posaları çıkarıp suyu süzün.
 • Hazır ettiğiniz sirkeyi afiyetle tüketebilirsiniz.

Besin Değeri

Serving: 100gCalories: 1kcal
Etiket Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi Yapımı Püf Noktaları

Lezzetli bir elma sirkesi hazırlamak için göz önünde bulundurulması gereken bazı püf noktaları mevcut. Bunlardan bazıları;

 • Organik Meyve Kullanımı: Doğal elma sirkesi yaparken organik meyvelerin kabuk ve çekirdekleri ile birlikte kullanılması oldukça önemli. Elma kabuğu, sirkelerde kullanılan doğal bir maya kaynağı. Kabuk ve çekirdek bölümleri üzerinde birçok farklı maya türü mevcut. Bu mayalar, fermantasyon sürecinin başlamasına ve ilerlemesine katkı sağlıyor. 
 • Kavanozun Türü: Sirke yapımında kullanılan kavanozun aside dayanıklı olması gerekiyor. Hava ile temas ettiği takdirde sirkenin tadında bozulma meydana gelebiliyor. 
 • Karanlık Ortam: Fermantasyon süreci için genellikle karanlık ortamlar tercih ediliyor. Sirkeyi doğrudan güneş ışığı alan bir odada muhafaza etmek besin kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. 
 • Doğru Sıcaklık: Doğal mayaların etkili bir şekilde çalışması için sirkenizi 20-24°C sıcaklıkta saklayabilirsiniz. 
 • Karıştırmak: Homojen bir karışım elde etmek için kavanozun düzenli aralıklarla karıştırılması önemli. 
 • Tuz ve Şeker Kullanmak: Süzme işleminin ardından lezzeti artırmak için ev yapımı elma sirkesi içerisine bir miktar tuz ve şeker ekleyebilirsiniz.
 • Cam Kavanoz Kullanmak: Asit içeren sıvılar, farklı maddelerle reaksiyona girebiliyor. Bu durumdan kaçınmak ve sirkenin kalitesini korumak için cam kavanoz kullanımı öneriliyor. 
 • Süzgeçten Geçirmek: Fermantasyon işlemi tamamlandıktan sonra sirkeyi posadan ayırmak için süzgeç kullanabilirsiniz.
elmasirkesi4

Elma Sirkesi Neyle İyi Gider?

Ev yapımı tarifleri deneyen kişiler, doğal elma sirkesi nasıl yapılır ve nasıl tüketilir sorularına yanıt arıyor. Organik elma sirkesi, pek çok tarife yakışan keskin bir lezzet. İşte elma sirkesini kullanabileceğiniz bazı alanlar;
Salatalarda hazırladığınız ev yapımı sirkenizi kullanabilirsiniz. Özellikle mevsim yeşilliklerini içeren salatalarda asidik bir tad elde etmek için sirke kullanılıyor. 
Lezzet artırıcı olarak da bilinen bu ürün, barbekü ve soya sosu tariflerinde de kendine yer buluyor. Salata ve soslara eklenen sirke miktarını ayarlamayı kolaylaştırmak için sirkelik kullanabilirsiniz. 
Elma sirkesi, turşu yapımında da özellikle tercih ediliyor. Turşu yapımında sirkenin en önemli avantajı, dayanıklılığını artırması. Aynı zamanda bakteri oluşumunun da önüne geçiyor. 
Elma sirkesi tarifi ile pek çok farklı alanda kullanabileceğiniz bir sonuç elde edebilir, sağlıklı ve lezzetli elma sirkesinin tadını çıkarabilirsiniz!

elmasirkesi5